YAKUPOGLAN.COM > HAYAT > Tartışma Bölümü > Küçük Yaşta Evlilik
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Sayfa: « 1 2 3 4   Aşağı git
  Yanıtla  |  Arkadaşıma Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Küçük Yaşta Evlilik  (Okunma Sayısı 233960 defa)
08 Şubat 2010, 13:04:46
balix
Ali Bal
Aktif Üye

Aldığı Alkış: 84 

« Yanıtla #90 :»
Bu mesajı alıntı ile cevapla

Bizim beldemizin derdi küçük yaşta evlilik;

Aslında Ülkesel problemimiz, büyük yaşta evlilik, ya da hiç evlenememek...

Bu konuda da belde olarak Türkiye sıkıntılarının tersini yaşıyoruz;
Neden?
-Okusa okusa beldede en çok ilkokulu yani 8.sınıfı bitiriyor;
-Okusada zaten beldede yapacak bir işi olmayacak,
-Eskiden iş gücü lazımdı, gelin ve çocuklar iş yapardı,
-Eğitimsiz toplumlarda dedikodu her zaman baş tacıdır, evlenmeyen genç kız sıkıntı olur;
KALDIKİ BİZDEKİLER ÇOCUK-GENÇ KIZ DEĞİL,
-En iyisi evlenip gitsinler, bizde torunlarımızı görelim..

Sonuç yine eğitimsiz, çocuk yaşta annelerden yine eğitimsiz bir toplum...
         Peki ne yapmalı, önce beldedkilere iş bulup işsizliği önlemeli, bu yapılmadan hiç bir sonuç alınamaz, bu gün etin kilosu , 20-30 TL, sivri biber geçen bi baktım markette 5 500 Ankarada, bunlar nerede üretilir, kırsalda köylerde, bizim insanlarımızda yumurtayı eti Sivastan alır, gerisini konuşmak bilşe abes bence...
Ben küçücüktün aklım yeni yeterken çördük ve kuşburnuyu yerdik meyve diye oda Allahın dağda bahşettiği meyveler, halada aşağı yukarı aynı, hiç görmedim metvelerle kaplı bir tarla yakupoğlanda, yine tarlalar boyu ahırlar..

[FONT][HIGHLIGHT][B]
08 Şubat 2010, 16:08:25
Admin
Site Başkanı
Aktif Üye

Aldığı Alkış: 248 

WWW Offline
« Yanıtla #91 :»

Alıntı
Aslında Ülkesel problemimiz, büyük yaşta evlilik, ya da hiç evlenememek...

güzel bir tespit balix

Biz büyük bir aileyiz... Ailene sahip çık...
08 Şubat 2010, 21:39:20
osman tanrıverdi
Aktif Üye

Aldığı Alkış: 51 

« Yanıtla #92 :»

ali kardeş inan senin fikirlerine okulda söğütten kalem yaptığın gönden buyana 
saygı ile katılıyorum  bizim beldede iki insanın yanyana gelipte 
neyapalım veya nasıl etsek seneye ne yapsak diye konuşanı görmedim
 selam veriyorsun a.s demeden bahale şu oyunu bize vermedi diyor
önce bizim bu deyerli vaktimizi boşa harcayan  ismini bile yazmak istemiyorum o beladan kurtulmamızlazım  yoksa yemin ederimki bir arpa boyu bile ilerleme şansımız yok
09 Şubat 2010, 00:24:09
Hasan Aktaş
Emekli Mod.
Aktif Üye

Aldığı Alkış: 155 

Dernek YK Üyesi

« Yanıtla #93 :»

Ali abi herşeyiyle özetlemişsin başka ne denirki...

Buluştuğumuz ve birleştiğimiz adres... | yakupoglan.com
09 Şubat 2010, 00:56:18
balix
Ali Bal
Aktif Üye

« Yanıtla #94 :»

Osman Bey; ta alıp beni o yıllara götürmüşün...
   - Bilen büyüklerim ve yaşıtlarım hatırlar..
   - bilmeyenlerde hele yeni gençlerimizde buradan duysunlar,
   - o günki şartlarda okumak hiçte kolay değildi, kitap, defter kalem, nerde...
   - bırakın ana babalarımız öküz gütmek, kuzu gütmek  dururken okula mı göndercek,
   - kış sıcak bir ortam giderdik elimizde bir odun parcası, 2 derslikli sınıf, mektepliyiz,

- Kalem nerdeee? çöp tenekesinin yanında kırılan uçları toplar, söğüt cubuğun özüne takarak kalem yapardım, ve defteri bir daha ki yıl kullanmak için silik yazar siler tekrar kullanırdım, eminim ki benden daha kötü durumlarda olanlarda vardı. hepimiz aynı fakir, yoksul en kötüsü de cahil bırakılmış bir toplumun insanlarıydık. Yarım günlük uzaakta meyvelerin boy verdiği Tokattan hiçmi bir çubuk alıp dikmek, sebzesini, patatesini dikmek hiçmi akıllarına gelmez diye düşünüp durdum...Çünki biz o köyün çocukları meyveyi değil kabuğunu ancak yılda bir defa bulurduk...
        Şimdi hiç değilse her imkan var, yol var araba var....

Ama geçen ramazan bayramı tekrar gittim köye; aklımda köyü meyvelik yapmak vardı ve ilk etapta 10 000 vişne dikelim, 5 000 i sökülsün kırılsın, 5 000 i kalsın örnek olsun dedim, ama başta babam da kardeşlerimde haklıydı, onca emek boşa gider dediler ve gidip beldelere tekrar göz attım Yıldızdan bizden bir kaç köylümlede konuştum  ... evet meyve yetişir olur ama millet bırakmaz... ve orada hep bu böyle gelmiş böyle gider... Yani en az bir 10 kişi daha lazım benim gibi 10 000 meyve dikecek ve aynı anda bu işi yapacak, başka yolu yok bu işin...

[FONT][HIGHLIGHT][B]
09 Şubat 2010, 01:32:52
Hasan Aktaş
Emekli Mod.
Aktif Üye

Aldığı Alkış: 155 

Dernek YK Üyesi

« Yanıtla #95 :»

en acısı da bu ali abi: ''meyve yetişir ama bırakmazlar'' sözü. Sadece bu konuda da değil her konuda böyle değilmiyiz? Bişey yapmak istiyoruz mesela taa fikir aşamaında kendimiz olmaz diyoruz peki sebep nedir? yapmazlar, önemsemezler,destek vermezler..Peki bu doğrumu bence kesinlikle doğru,sivirilen,üreten yada bir fikir akımı ortaya çıkaran neden hep yadırganıyor? Biz hayattan neden bu kadar korkuyoruz, aslında hayatta değil biz birbirimizden korkuyoruz çünkü güvenemiyoruz. Evlensin gençler aman torun olsada sevsek modundayız.Allah modumuzu hayır etsin.

Buluştuğumuz ve birleştiğimiz adres... | yakupoglan.com
09 Şubat 2010, 20:05:58
osman tanrıverdi
Aktif Üye

Aldığı Alkış: 51 

« Yanıtla #96 :»

ali kardeş  bu sene bunu gercekleştirelim allah izin verirse bu sene
tekneli pınarda bazı porüjeler gercekleş tireceğim ağaçta dikmeyi döşünüyorum
bırak yesinler yiyen bizim köyün cocukları  bizler cocuklar yiyecek diye beklersek
ağaçlandırma bi asırdaha bekler bence  kırılıp dükülmenin hesabını yapmanın 
zamanı deyil zaman örnek olma zamanı
09 Şubat 2010, 23:17:29
balix
Ali Bal
Aktif Üye

« Yanıtla #97 :»

Mesele yemek değil, Osman bey, mesele o ağaçların büyümesini engellemek, sadece dikmekle kalamıyor, ilk 2 yıl güzel bir bakım ve koruma gerekiyor, onun için dedimki 10 kişi olursa yan yana dikilir, 100 000 fidan ve tutulur köyden 2 bakacak kişi hem onlar ekmek yer hemde yetiştiğinde köye güzel bir gelir, herşeyden öncede örnek bir çalışma olur..
    Yani mesele balık yedirmek değil, balık tutmayı öğretmek...
    Ben varım maddi ve manevi, sizin gibi 3-4 kişi daha varsa en azından var olan bir proje başlamış olur...

[FONT][HIGHLIGHT][B]
09 Ocak 2012, 00:59:15
osmankakan
Pasif/Yeni Üye

Aldığı Alkış: 0 

« Yanıtla #98 :»

ben şöyle bakıyorumda hic biriniz köyde yaşamıyosunuz köyde yaşam varklı herkez kendi kızı ve oglundan sorumludurhangi baba ister evladının kötu olmasını
Sayfa: « 1 2 3 4   Yukarı git
  Yanıtla  |  Arkadaşıma Gönder  |  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

+ Hızlı Cevap
Hızlı cevap'ı kullanarak hemen mesaj gönderebilirsin. Gülümseme ve kod kullanabilirsiniz.
KalınİtalikAltını ÇizÜstü Çizgili|Işıldayan YazıGölgeli YazıKayan Yazı|Formatlı YazıSola DayalıOrtalanmışSağa Dayalı|Yatay Çizgi|Yazı Tipi BüyüklüğüYazı Tipi
Resim EkleSite Adresi EkleE-Posta Adresi EkleFTP Adresi Ekle|Tablo EkleTabloya Satır EkleTabloya Sütun Ekle|Üst YazıAlt YazıDaktilo tarzı yazı|Kod EkleAlıntı Ekle|Liste Ekle
Gülümseme Göz kırpan Kahkaha Sırıtan Kızgın Üzgün Şaşırmış Karizmatik Ney Masum Dil çıkaran Utandım Sustum Kararsız Öpücük Ağlayan
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006, Simple Machines
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

YAKUPOGLAN.COM İletişim e-mail & msn: admin@yakupoglan.com
yakupoğlan, yakuboğlan, yakuboglan, yakupoğlan köyü, yakupoğlan beldesi, yakupoglan, sivas yakupoğlan beldesi, yakupoglan köyü, sivas yakupoğlan, sivas yıldız dağı, yıldızdağı, karapınar, yakupoğlanlı, yakupoğlanlılar, yakupoğlanlıların buluşma yeri, yakupoğlan sitesi, yağboğlan, yabolan, yakupoğlan forum, öztürk, aktaş, karataş, yakupoğlanı tanıyalım, yakupoğlanca konuşmalar, yakupoğlanca isimler, yakupoğlanca kelimeler